Sambla eemaldamine kevadel ja sügisel


Et saavutada ilus roheline muru, vajab murukamar tervislikuks kasvamiseks toitaineid, hapniku, vett ja päikesevalgust. Liiga paks kõdu kiht, sambla ülekaal, umbrohi, liiga tihe pinnas ning valed hooldamis- ja niitmisvõtted kahjustavad murujuuri.

| Miks tekib tüütu sammal?


Sammal on äärmiselt kohanemisvõimeline ja vastupidav taimeliik, mis õitseb varjulises ja niiskes kehva kvaliteediga pinnases. Sammal levib murupinnal kiirelt, pärssides tervisliku murutaime kasvu lämmatades muru juuri.

Tavapäraselt vohab sammal toitainete vaeguse, õhu puuduse ja liigse või puuduliku niiskuse tõttu. Tihti põhjustavad sambla levikut ka valed muru hooldamise võtted. Näiteks teadmatult niidetakse muru liiga madalalt või ka liiga kõrgelt. Muru ei õhutata või õhutatakse liiga harva. Samuti võib sambla teket põhjustada ka liigtugevate väetiste kasutamine. Sambla eemaldamine ja muru õhutamine on muruhoolduse väga oluline osa.

Kõdu kiht maapinnal toetab muru kasvu, kaitstes murujuuri vigastuste ja liigse UV- valguse eest, kuid kui kõdu kiht muutub paksemaks kui 2 cm hakkab see takistama vee ja toitainete jõudmist murujuurteni.

Et muru püsiks aastaringselt samblavaba, on oluline murust sammalt ja kõdu eemaldada vähemalt kaks korda aastas. Selliselt püsib murukamar tugeva ja tervislikuna ning säilitatakse lopsakas ja roheline muru pind.

Akumuruniiduk STIHL RMA 2 RPV PRO
Akumuruniiduk STIHL RMA 2 RPV PRO

VALED NIITMISVÕTTED

Tihti tahavad aiaomanikud niita muru võimalikult harva ja võimalikult madalalt. Selliselt muudetakse aga murukamara juured kergelt haavatavaks. Kui muru niita kasvuperioodil liiga lühikeseks, seatakse murujuured tugeva stressi alla muutes muru õhukeseks ja nõrgaks. See aga loob samblale ja teistele umbrohu taimedele kasvamiseks soodsa keskkonna. Tervisliku ja rohelise välimuse säilitamiseks ei tohiks muru liiga lühikeseks niita. Soojal ja kuival perioodil peaks muru lõikekõrgus jääma 40-50 mm, et säilitada niiskus ja tervislik keskkond.

ROBOTNIIDUK TEAB KUIDAS MURU HOOLDADA

Robotniiduk ei päästa aiaomaniku ainult niitmisest, vaid loob murule oluliselt parema kasvukeskkonna, mis omakorda parandab muru kvaliteeti. Imow niidab vastavalt kasutaja poolt määratud niiduplaanile kasvõi iga päev ning seetõttu ei teki murule liigset kõdu. Kui hoolsam aiapidaja niidab korraga 1/3 muru pikkusest siis robotniiduk niidab 1-10% murukasvust. See vähendab pinget muru juurele veelgi ning muru saab omakorda tugevamaks. Tugev muru on ilus silmale ning vähem vastuvõtlik erinevatele haigustele ja umbrohutaimedele nagu sammal. iMow töötab vastavalt eel-programmeeritud niiduplaanile. Kui robotniiduk on paigaldatud, arvutatakse välja vajalikud nädalased niidutunnid. Need tunnid jaotatakse ära soovitud nädalapäevadele. Seadistatakse niidukõrgus, mida robotniiduk hoidma hakkab.

LIIGNIISKUS

Üks sambla sissetungi peamisi põhjuseid on muru pinnale kogunev vesi. Umbsele pinnasele, kuhu on kogunenud üleliigne kõdu ja sammal kuhjub liigne vesi luues samblale kasvamiseks ideaalse keskkonna. Kui sammal on põhjustatud drenaaži probleemidest, tuleks kasutusele võtta samblaeemaldaja ja hiljem ka muruõhutaja. Muru õhutamisel tehakse maapinda umbes 5cm püstised augud, et parendada õhuvahetust aidates kaasa vee ja toitainete pinnasesse imendumisel.  

VARJULISED KOHAD

Sambla sissetungi soodustab ka päikesevalguse puudumine. Kui Teie aias on palju varjualust pinda või väga leherikast pinda on üsna tõenäoline, et järgmisel hetkel on sammal aias kanda kinnitanud. Lubades murupinnale rohkem päikest, aitab kaasa sambla kasvu pidurdumisele. Näiteks, hoolda ja kärbi puid ja nende võrseid. Eemalda üleliigsed puud/põõsad/taimed. Väga oluline roll on aiapidajatel ka sügisel – langenud lehed tuleb murult regulaarselt kokku riisuda ja kokku korjata ka muu praht. Kui jätate lehed vaipkatteks, tekib niiske keskkond, kuhu päikesevalgus ligi ei pääse. Selliselt on samblale loodud ideaalne kasvukeskkond.

ALUSTA SAMBLA EEMALDAMISEST

Kiireima tulemuse nägemiseks muruhoolduses tuleks alustada sambla ja kuivanud kõdu eemaldamisest, et vesi, päikesevalgus, toitained ja hapnik pääseksid murujuurteni ja ei koormaks muru pinda. Selliselt saab muru tervislikuks eluks ja kasvamiseks vajalikud elemendid ning kasv muutub tihedamaks ja värvus rohekamaks.

Rendi võimekas samblaeemaldaja

Billy Goat PR550 muruõhutaja/samblaeemaldaja on eelõige mõeldud murust kõdu ning sambla eemaldamiseks ja kergeks muruõhutuseks proffessionaalsel tasemel. Masin on varustatud üliefektiivsete lendteradega mida veab ringi Briggs and Strattoni ülivõimas(5,5hj) Vanquardi mootor. Masina arvestuslik tootlikus 1225m2/h. Lihtsasti kokku volditav käepide lihtsustab oluliselt masina transporti sõidukites, masina kaal 73 kg!
Masin on lisaks muruõhutamisele varusatud ka automaatse ülekülvikuga.
Rendihind 40€/päev (1 päev = 5 töötundi, iga edasine tund 15€).

Aja kokkuleppimiseks
HELISTA

Registreeru kliendiks Registreeru kliendiks