STIHL Kaubamärk

Andreas Stihl AG & Company on Saksamaa mootorsaagide ja teiste käsimootorseadmete tootmisettevõte. Orgnisatsiooni peakorter asub Waiblingenis, Baden-Württembergis, Stuttgart linna lähedal, Saksamaal.

STIHL kaubamärk sai alguse 1926 aastal, mil ettevõtte asutaja Andreas Stihl ehitas esimese mootorsae oma kodulinnas Stuttgartis. Inseneriharidusega Andreas  Stihl alustas oma karjääri Saksa tööstusmasinate müügimehena 1920. aastal. Tema töö viis ta kokku mitmete metsanduses töötavate inimestega, kelle igapäevaseks tööriistaks oli puude langetamisel käsisaag ja kirves. Nähes turul vajadust parema lahenduse vastu mõistis Stihl kiirelt milliseid samme tuleb järgnevalt astuda. 1925. aastal avas ta väikese töökoja oma kodus Stuttgartis ning alustas tööd puude langetamiseks sobiliku seadme väljatöötamisega. Selleks, et tegevust rahastada tuli toota ka teisi seadmeid, muuhulgas varuosasid gaasiboileritele.

Ettevõtte arengu revolutsiooniliseks momendiks sai 1926 aastal valminud esimese mootorsae prototüüp. Esimene kettsaag töötas elektrienergia toitel ja oma suure kaalu tõttu(kaalus üle 63kg) pidi sellega tööd tegema 2 inimest korraga. Kuna metsades puudub võimalus saag elektrivõrku ühendada, ei täitnud esimene katsetud seda eesmärki, mida Stihl lootis. Sellest hoolimata müüdi esimesel aastal 50 seadet ning järgneval juba 100. Järgnevatel aastatel avas Stihl esimese tehase ning jätkas tööd uue, kasutajasõbralikuma mudeli arendamisega.

Juba 1929 aastal leiutas Andreas Stihl maailma esimese bensiinimootoril töötava sae, nimetades selle puulangetus masinaks(tree-felling machine). Tegemist on revolutsioonilise leiutisega, mis muutis metsanduse valdkonda kardinaalselt. Kuigi ka selle mudeliga töötamiseks oli vaja kahte inimest, suutis seade arendada 6 hobujõudu ning kaalus vaid 45kg, mis on ligi 20kg vähem kui esimene mudel. Kiire arenguga ettevõttest sai esimene mootorsae tootja maailmas, mis 1931. aastal alustas eksporti Ameerika Ühendriikidesse ja Venemaale. Lisaks leidus ostjaid ka Hollandist, Belgiast, Šveitsist ja prantsusmaalt. Veelgi olulisem sündmus toimus 1950. aastal kui turule jõudis esimene ühe-mehe saag – Stihl BLK. Tegemist oli esimese tõeliselt mugava ja jõulise mootorsaega, mida saatis omal ajal suur edu. Kerge, kõigest 14 kg kaaluv ja väga võimas 4,5 hobujõudulise mootoriga saest sai Saksamaa sõjaväe ning mitmete teiste riiklike organisatsioonide ametlik mootorsaag.

Tõeline, plahvatuslik areng sai alguse 1964. aastal kui turule jõudis veelgi kergem ja võimsam mootorsaag Stihl Contra. Kui eelnevalt oli toomiskogus 104 mootorsaagi päevas, siis uue mudeliga tõusis see erakordse 500 seadmeni päevas. Stihl nimest sai kiirelt professionaalse mootorsae sünonüüm ning on seda paljude jaoks tänaseni. Stihl on tänasel päeval number üks mootorsae tootja maailmas, mida müüakse peaaegu kõigis riikides ning kellel on registreeritud muuhulgas üle 1000 tehnilise patendi.

Üheks eduvõtmeks peetakse juba ettevõtte algusaastatest pühendumust ja klienditeenindusele keskendumist. Andreas Stihl seisis kindlalt selle eest, et iga mootorsae ostja saaks tehinguga kaasa ka koolituse. Klientidele õpetati lõiketehnikaid, seade hooldamist ja remontimist. Rahvusvaheliste müükide suurenedes koolitatis igas riigis välja Stihl spetsialistid, kes vastutasid selle eest, et iga klient saaks ostuga kaasa vastava koolituse ja teadmised. Lisaks hakati rajama teenindusi.

Üks esimesi Stihl müügimehi on öelnud: “Ma ei kavatse müüa inimestele mootorsaagi ilma õpetamise, abistamise ja hilisema teeninduseta”.

Sama kehtib FORTEC esindustes ka tänasel päeval!